Hypocentrum … áno či nie?

V dnešnej dobe ešte stále mnohí váhajú či sa obrátiť so svojimi financiami na takzvanú odbornú pomoc. Väčšinou ľudia, najmä staršie ročníky, neveria dnešným finančným poradcom a nie sú ochotní im zveriť svoje ťažko nadobudnuté peniažky. Rovnako je to aj pri hypotékach. Tak isto existuje množstvo hypocentier a hypotekárnych poradcov, ktorý vám nasľubujú najvýhodnejšiu hypotéku. Pri hypotéke si však treba dať o niečo väčší pozor ako pri investovaní. Keď človek príde o peniaze, ktoré si šetrí navyše tak stále má aspoň kde bývať. Kam pôjde ten ktorý nestíha vyplácať hypotéku a banka mu zoberie strechu nad hlavou?

Na druhej strane sa môže stať, že práve bez odbornej pomoci podpíšete vlastný ortieľ na život bezdomovca. Preto je dobre mať po ruke aspoň šikovného právnika, ale ten tiež niečo stojí a zvyčajne nie málo. Na realitné kancelárie sa v oblasti hypotéky radšej nespoliehajte, ich hlavným cieľom je dom predať a je väčšinou im jedno komu a za akých podmienok. Realitný maklér je hlavne odborník v oblasti kúpy a predaja realít a nie v ich financovaní a je platený buď kupujúcim alebo predávajúcim. Hypotekárny poradca by mal byť odborník v oblasti financovania nehnuteľnosti a je platený výlučne bankou. Ak Vám povie niečo iné zabuchnite za ním rýchlo dvere :).

Pre lepšiu prehľadnosť ponúkame stručné porovnanie týchto troch subjektov, ich pre a proti pri riešení hypotéky.

Realitná kancelária

Pre... Pokiaľ kupujete nehnuteľnosť cez realitku musíte im zaplatiť tak či tak, a ak pracujú aj s hypotékami tak sa môže stať, že dokážu vybaviť lepšie podmienky. Niektoré realitky v súvislosti s hypotékami zaručujú vrátenie depozitu na nehnuteľnosť v prípade, že by bola hypotéka zamietnutá. Vzhľadom na to, že realitka by priamo komunikovala s bankou je veľmi pravdepodobné, že sa podstatne urýchli celý proces predaja nehnuteľnosti. Tento spôsob poradenstva sa určite oplatí pri väčších projektoch novostavieb (bytové domy, komplexy, výstavba rodinných domov v celom areáli a podobne)

Proti... Máloktoré realitky priamo spolupracujú priamo s bankami, pokiaľ Vám ponúkajú pomoc s hypotékou je veľmi pravdepodobné, že Vás dohodia niektorému hypocentru s ktorým spolupracujú a to nemusí byť práve to najlepšie. Je dosť pravdepodobné, že ak pokiaľ realitka rieši aj Vašu hypotéku, poplatok pre realitku bude o niečo vyšší, ale nie je to pravidlom. Hlavne však všeobecne platí, že realitný makléri a ani právnici realitných kancelárií sa v oblasti hypoték veľmi nevyznajú.

Súkromný právnik

Pre... Právnik je platený výlučne Vami, teda pracuje pre Vás a mal by si zo všetkých najviac dať záležať, aby ste z toho vyšli čo najvýhodnejšie.

Proti .. Súkromný právnici sú zväčša orientovaný na viaceré oblasti, preto je celkom možné, že rovnako ako realitný makléri v oblasti hypoték nebudú celkom doma. Právnici sú drahí, veľmi drahí.

!!! Poradu s právnikom však určite odporúčame ak kupujete nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie !!! Neraz sa stalo, že kupujúci ani nevedel čo podpisuje a škaredo za to zaplatil.

Hypotekárny poradca, Hypocentrum

Pre... Je to zadarmo, poradca je platený bankou, ktorá Vám nakoniec poskytne hypotéku. Hypotekárny poradca je skutočne odborník v oblasti hypoték, má vždy prehľad o aktuálnej situácii v bankách. Vie Vám poradiť, akú hypotéku, s akým fixačným obdobím, na koľko rokov, s akou výškou splátok a podobne. Všetky banky obchádza sám, Vám potom už len naservíruje najvýhodnejšie riešenia. Na Vás ostane len rozhodnutie.

Proti ... Samozrejme sa môže stať, že Váš poradca bude čerstvý absolvent súkromnej ekonomickej vysokej školy, ktorý to robí pre vidinu vysokých ziskov, je bez skúseností a v hypotékach sa vyzná horšie ako vy. Hypotekárnemu poradcovi prenechávate všetku prácu preto je veľmi dôležité si ho dobre vybrať a to tiež stojí isté úsilie a čas.

Z osobnej skúsenosti môžeme využitie služieb hypocentra a poradcu len odporučiť, záleží však na osobnom pocite, dôvere voči takýmto inštitúciám a niekedy aj na šťastí na tých správnych ľudí. V každom prípade je dobré to aspoň skúsiť :).